انواع استخر
محتوای این مطلب

انواع استخر به طور کلی به چهار دسته می تواند تقسیم شود. زمانی که شما می خواهید استخر مورد نظر خود را بسازید چهار نوع استخر پیش روی خود دارید و می توانید یکی از این چهار مورد را انتخاب کنید اما باید بدانید که این استخرها هر کدام دارای نکات مثبت و منفی مخصوص به خود هستند و شما باید از این موارد اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید برای ساخت استخر خود آن یکی را که با نیازها و خواسته های شما هماهنگ می باشد را انتخاب کنید که بتوانید به خوبی از استخر مورد نظر خود استفاده کنید.

همانطور که به شما گفتیم انواع استخر را می شود به چهار نوع متفاوت و کلی تقسیم بندی کرد که هر یک از این انواع دارای مزایا و معایبی هستند که مخصوص به خود می باشد. به همین دلیل در این بخش ابتدا این موارد را به شما معرفی می کنیم و سپس هر یک را به صورت جداگانه با بررسی نکات مثبت و نکات منفی مورد بررسی قرار می دهیم. این چهار نوع مختلف عبارت اند از:

  • استخر روی زمین
  • استخر داخل زمین وینرلاینر
  • استخر داخل زمین فایبرگلاس
  • استخر داخل زمین بتنی

انواع استخر خانگی

نکات مثبت استخر روی زمین

هنگام در نظر گرفتن انواع استخر برای ساخت در محل خانه و یا ویلایی که دارید باید بدانید که معمولا استخرهای روی زمین تا حد زیادی ارزان ترین گزینه نسبت به سایر استخرهای دیگر هستند. مزیت دیگری که استخرهای روی زمین دارند این است که نیازی به حفاری ندارند، این مسئله به منزله هزینه های نهایی کمتری است که شما باید پرداخت کنید. باید بدانید که به طور عمومی حفاری اغلب چیزی است که نصب استخر را پرهزینه می کند، بنابراین ساخت و ساز در بالای زمین نیاز به حفاری را به صورت کامل برای شما از بین خواهد برد.

نکات منفی استخر روی زمین

در بررسی انواع استخر ما باید به شما در مورد تمامی جنبه های مثبت و منفی استخرهای مختلف اطلاعات لازم را ارائه دهیم که بتوانید بر این اساس بهترین انتخاب را داشته باشید. بسیاری از افراد به این استخرها علاقه ای ندارند. این افراد معتقد هستند برای غوطه ور کردن استخر در مناظر اطراف راهی وجود ندارد. علاوه بر این، قاب فلزی یک استخر روی زمین دوام و ماندگاری بالایی ندارد و این یعنی اینکه این استخرها دارای هزینه های بیشتری در دراز مدت هستند و نمی توانند گزینه های خوبی برای ما باشند و باید بدانیم ارزش افزوده ای هم برای ملک ندارند.

انواع استخر خانگی

از انواع استخر خانگی میتوان به استخر روباز و استخر سرپوشیده اشاره کرد. اگر شما به دنبال ساخت استخر خانگی چهارفصل هستید میتوانید با ساخت استخر سرپوشیده در تمامی فصول سال از شنا کردن لذت ببرید. اما اگر فضای مناسب برای ساخت استخر روباز دارید و به دنبال ساخت فضایی زیبا هستید میتوانید با ساخت استخر روباز در فصول گرم سال از چشم انداز استخر خود استفاده کنید و از شنا کردن در فضای باز در کنار عزیزان خود لذت ببرید و یک تفریح فوق العاده را در فصل تابستان تجربه کنید. هر کدام از انواع استخر خانگی مزایا و معایبی دارند که شما باید با توجه به نیاز شخصی خود یکی از انواع استخر خانگی را برای خود برگزینید.

نکات مثبت استخر داخل زمین وینرلاینر

از دیگر انواع استخر می شود به استخرهای داخل زمین وینر لاینر اشاره داشت. استخر وینیل لاینر یا آستر ارزان ترین گزینه در مورد استخرهای درون زمین باشد و می تواند کاملاً همه کاره باشد زیرا هر شکل یا اندازه ای را می توان برای آن در نظر گرفت و از این حیث محدودیتی ندارند. آرایش وینیل در لمس نرم است و رشد جلبک ها را تقویت نمی کند، به این معنی که هزینه مواد شیمیایی و فیلترها کمی کمتر است به همین دلیل می تواند برای شما که می خواهید با هزینه کمتری این ساخت را انجام دهید گزینه بهتری باشد.

نکات منفی استخر داخل زمین وینرلاینر

نکات منفی استخر داخل زمین وینرلاینر

اما در بین انواع استخر درون زمین این استخر دارای هزینه های درازمدت بسیار بالاتری می باشد چرا که لاینر وینیل باید هر 7 تا 15 سال یکبار تعویض شود و این کار می تواند برای شما هزینه های بسیار بیشتری را به همراه داشته باشد و مشکلات بسیار جدی تری را برای شما ایجاد کند. به همین دلیل، می‌توانید انتظار داشته باشید که استخر آستر بر ارزش فروش مجدد خانه تأثیر بگذارد نکته دیگر این است که این استخرها می تواند به مرور زمان نازک شده و پاره شود.

نکات مثبت استخر درون زمین فایبرگلاس

از دیگر انواع استخر درون زمینی می شود به استخرهای فایبرگلاس اشاره کرد که احتمالا آشنا ترین نوع استخر برای شما می باشد. استخرهای فایبرگلاس معمولاً در مقایسه با همتایان خود هزینه های تعمیر و نگهداری پایینی دارند. با توجه به رشد کمتر جلبک ها هزینه کمتری برای مواد شیمیایی پرداخت می کنید. با توجه به طول عمر نیازی برای بازسازی آنها ندارید. نصبی بسیار سریع دارد و این استخرها دارای ماندگاری بسیار بالایی هستند که این یک مزیت بسیار مهم می باشد.

نکات منفی استخر درون زمینی فایبرگلاس

نکات منفی استخر درون زمین فایبرگلاس

در بین انواع استخر این استخر از نظر شکل ظاهری محدودیت های بیشتری نسبت به سایر استخرهای دیگر دارد. با توجه به اینکه از قالب های گران ساخته می شوند معمولا سازنده ها سعی می کنند که قالب های محدودی را برای نمونه ساخته و در اختیار مشتری قرار دهند. از طرفی باید بدانید که قالب در محل ساخته نمی شود و در کارخانه ساخته می شود پس شما با محدودیت های حمل و نقل هم روبرو هستید چرا که باید ارتفاع برای حمل جاده ای دارای اندازه ای استاندارد و مشخص شده باشد.

نکات مثبت استخر درون زمین بتنی

از دیگر انواع استخر درون زمینی استخر بتنی می باشد که دارای طراحی بسیار آزادتری هستند. ارتفاع و عرض و عمق می توانند به هر اندازه ای که شما می خواهید متغیر باشند و متفاوت باشند. به همین دلیل شما در انتخاب این استخرها بسیار آزادانه می توانید عمل کنید و باید بدانید که این استخرها در محل ساخته می شود و همین مسئله می تواند منجر به این شود که شما بر اساس شرایطی که در محل وجود دارد تغییراتی را در این استخرها از نظرهای مختلفی برای کاربرد بهتر ایجاد کنید.

نکات منفی استخر درون زمیتی بتنی

نکات منفی استخر درون زمین بتنی

در بین انواع استخر درون زمینی استخر بتنی دارای نگهداری گرانی می باشد. باید برای هر یک یا دو دهه یک بار کاشی های این استخر را تعویض کنید و این مسئله برای شما هزینه های زیادی را در پی خواهد داشت. علاوه بر این، ماهیت سطح متخلخل بتن، محیط مناسبی را برای رشد جلبک ها ایجاد می کند، بنابراین برای حفظ شرایط خوب استخر به مواد شیمیایی و فیلتراسیون بیشتری نیاز دارید. البته معمولا از این استخرها به دلیل مزایایی که دارد بیشتر استفاده می شود اما همچنان فایبرگلاس محبوب ترین نوع استخر می باشد.

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *