ساخت آبگرمکن استخر
محتوای این مطلب

ساخت آبگرمکن استخر برای تمامی ویلاهایی که از استخر استفاده می کنند امری واجب است. آبگرمکن استخر فقط برای فصول سرد استفاده نمی شود و می توان از آن برای تمام اوقات استفاده کرد و همیشه آب استخر شما را متعادل کرد. هیچ چیز بهتر از پریدن به یک استخر با طراوت و خنک در فصل تابستان نیست، اما روزهای سرد سال هم نیز وجود دارد.

برخلاف تصور رایج، آبگرمکن های استخر آب استخر شما را به وان آب گرم تبدیل نمی کنند، بلکه آن را با عملکرد بهینه آب در حین استفاده متعادل می کنند. در نتیجه می توان با گرم کردن کمی آب استخر در بعدازظهرهای تابستان از آن لذت برد.

آبگرمکن استخر آب را از استخر گرفته و به مخزن گرمایشی می برد که آب گرم تری را به استخر برمی گرداند. این تبادل آب سرد و گرم است که استخر شما را در دمایی راحت نگه می دارد، حتی اگر بیرون سرد باشد.

استفاده از آبگرمکن استخر در تمام فصول

برخی ممکن است فکر کنند اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنند به بخاری استخر نیاز دارند، اما اینطور نیست. ساخت آبگرمکن استخر به شما کمک می کند آب استخر خود را در دمای ثابت نگه دارید. اگر از استخر در مناطق گرمسیری استفاده می کنید و یا در حال طراحی استخر هستید، باید در نظر داشته باشید که سرما می تواند موضوعی پیش بینی نشده باشد، بهتر است از ابزار دقیق برای مقابله با آن استفاده کنید.

ساخت آبگرمکن خورشیدی استخر و روش کار آن (سولار)

با نصب بخاری استخر خورشیدی هزینه هایی که برای گرمایش استخر باید پرداخت کنید را به طور قابل توجهی کم کنید. قیمت آنها با بخاری های استخر گازی و پمپ های حرارتی قابل رقابت است و هزینه های عملیاتی سالانه بسیار پایینی دارند.در واقع ساخت آبگرمکن استخر خورشیدی یکی از مقرون به صرفه ترین منابع انرژی است که می توان از آن در صنعت استخرسازی بهینه استفاده کرد.

ساخت آبگرمکن خورشیدی استخر و روش کار آن

آبگرمکن خورشیدی استخر چگونه کار می کنند؟

اکثر سیستم های گرمایش استخر خورشیدی عبارتند از:

 • کلکتور خورشیدی: وسیله ای است که از طریق آن آب استخر به گردش در می آید تا توسط خورشید گرم شود.
 • فیلتر: زباله ها را قبل از پمپاژ آب از کلکتور حذف می کند.
 • پمپ: آب را از طریق فیلتر و کلکتور به گردش در می آورد و آن را به استخر برمی گرداند.
 • شیر کنترل جریان: وسیله ای اتوماتیک یا دستی که آب استخر را از طریق کلکتور خورشیدی منحرف می کند.
 • توجه: برخی از سیستم ها شامل سنسورها و دریچه اتوماتیک یا دستی برای هدایت آب از طریق کلکتورها هستند، زمانی که دمای کلکتور بالاتر از دمای آب استخر است یا زمانی که دمای کلکتور با دمای استخر یکسان است، آب تصفیه شده به سادگی از طریق کلکتور جریان می یابد. گردآورنده به استخر برمی گردد.

خرید آبگرمکن خورشیدی استخر

خرید و نصب بخاری استخر خورشیدی معمولا بین 9 تا 20 میلیون تومان هزینه دارد. آنها همچنین معمولا بیشتر از بخاری های استخر گازی و پمپ های حرارتی عمر می کنند.

خرید آّبگرمکن خورشیدی استخر

هزینه واقعی و نگهداری به عوامل زیادی بستگی دارد. بنابراین قبل از خرید و نصب آبگرمکن خورشیدی باید موارد زیر را انجام دهید:

 1. منابع خورشیدی سایت خود را ارزیابی کنید.
 2. اندازه صحیح آبگرمکن را تعیین کنید.
 3. جهت گیری و شیب صحیح کلکتور را تعیین کنید.
 4. کارایی سیستم را تعیین کنید.
 5. قوانین و مقررات محلی برای استفاده از این اسپاها را بررسی کنید.

ساخت آبگرمکن استخر پمپ حرارتی و روش کار آن

بخاری استخر پمپ حرارتی دستگاهی است که از مقدار کمی انرژی برای انتقال گرما از مکانی به مکان دیگر استفاده می کند. پمپ های حرارتی مورد استفاده برای سیستم های گرمایش استخر گرما را از فضای باز به استخر منتقل می کنند. از آنجایی که از گرمایی که از قبل موجود است استفاده می کنند و فقط آن را از جایی به مکان دیگر منتقل می کنند، اگر قصد ساخت استخر در تهران را دارید به دلیل مصرف کم برق نسبت به آبگرمکن، برق کمتری مصرف می کند. یکی دیگر از گزینه های بسیار مناسب برای سازندگان و کارفرمایان.

آبگرمکن های استخر پمپ حرارتی چگونه کار می کنند؟

همانطور که آب استخر در پمپ استخر گردش می کند، از فیلتر استخر پمپ حرارتی و آبگرمکن نیز عبور می کند. آبگرمکن پمپ حرارتی دارای یک فن است که هوای بیرون را می کشد و آن را به کویل اواپراتور هدایت می کند. مبرد مایع داخل کویل اواپراتور گرمای هوای بیرون را جذب کرده و به گاز تبدیل می شود. سپس گاز داغ موجود در کویل از کمپرسور عبور می کند، کمپرسور حرارت را افزایش می دهد و گاز بسیار داغ ایجاد می کند و سپس از کندانسور عبور می کند. کندانسور گرمای گاز داغ را به آب استخر خنک کننده که از طریق آبگرمکن به گردش در می آید، منتقل می کند. سپس آب گرم شده به استخر برمی گردد. گاز داغ از سیم پیچ کندانسور به حالت مایع می گذرد و به اواپراتور باز می گردد، جایی که کل فرآیند دوباره آغاز می شود.

بخاری های استخر پمپ حرارتی تا زمانی که دمای بیرون در محدوده 45 درجه فارنهایت تا 50 درجه فارنهایت باشد کارآمد هستند. هرچه هوای بیرون خنک تر باشد، کارایی آنها کمتر است و در نتیجه قبوض انرژی بالاتری را به همراه دارد. با این حال، از آنجایی که بیشتر افراد در هوای گرم و معتدل از استخرهای روباز استفاده می کنند، این دیگر مشکلی نخواهد داشت.

توجه: آبگرمکن های استخر پمپ حرارتی با راندمان بالاتر معمولاً به جای کمپرسورهای معکوس از کمپرسورهای اسکرول استفاده می کنند.

هزینه انتخاب آبگرمکن استخر پمپ حرارتی

آبگرمکن های پمپ حرارتی استخری قیمت بیشتری نسبت به بخاری های استخری گازی دارند، اما معمولاً به دلیل راندمان بالاتر، هزینه های عملیاتی سالانه بسیار کمتری دارند. با نگهداری مناسب، بخاری های استخر پمپ حرارتی معمولا بیشتر از بخاری های استخر گازی دوام می آورند. بنابراین در دراز مدت پول بیشتری را پس انداز خواهید کرد.

هزینه انتخاب آبگرمکن استخر پمپ حرارتی

هنگام انتخاب آبگرمکن استخر پمپ حرارتی باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • اندازه آن
 • بهره وری آز آن
 • هزینه ها آن

آبگرمکن گازی استخری و روش کار آن

بخاری های استخر گازی همچنان محبوب ترین سیستم گرمایش استخر هستند. امروزه می توان آبگرمکن های گازی را با راندمان بسیار بالاتر نسبت به نمونه های قدیمی پیدا کرد. با این حال، بسته به آب و هوا و استفاده از استخر، ممکن است در مقایسه با پمپ حرارتی و بخاری استخر خورشیدی مقرون به صرفه ترین گزینه نباشند.

بخاری های استخر گازی چگونه کار می کنند؟

بخاری های استخر گازی از گاز طبیعی یا پروپان استفاده می کنند. هنگامی که پمپ آب استخر را به گردش در می آورد، آب استخراج شده از فیلتر عبور کرده و سپس به آبگرمکن می رسد. گاز در محفظه احتراق آبگرمکن استخر می سوزد و گرمایی تولید می کند که به آب برگشتی به استخر منتقل می شود.

بخاری های گازی استخر برای گرم کردن سریع آب استخر ایده آل هستند. بنابراین این تجهیزات میتواند انتخاب خوبی برای استخرهایی باشد که فقط به صورت دوره ای استفاده می شوند. برخلاف پمپ های حرارتی و آبگرمکن های خورشیدی استخری، آبگرمکن های گازی استخری می توانند بدون توجه به آب و هوا یا فصل استفاده از استخر، هر دمای دلخواه را حفظ کنند.

انتخاب آبگرمکن گازی استخری

 

انتخاب آبگرمکن گازی استخر

 

هنگام انتخاب آبگرمکن گازی استخری باید به نکات زیر توجه کنید:

 • اندازه آن
 • بهره وری
 • هزینه های آن
 • تعمیر و نگهداری آن

انتخاب اندازه مناسب آبگرمکن استخر

برای تعیین اندازه بخاری استخر خود، باید از یک کارشناس ساخت استخر بخواهید تا تجزیه و تحلیل اندازه مناسب آبگرمکن استخر شما را انجام دهد. اندازه آبگرمکن استخری فاکتورهای زیادی را شامل می شود.

اصولاً آبگرمکن با توجه به مساحت سطح استخر و اختلاف دمای استخر و میانگین دمای هوا اندازه گیری می شود. عوامل دیگری نیز تاثیر مستقیمی بر بار گرمایش استخرهای روباز دارند، مانند قرار گرفتن در معرض باد، سطح رطوبت و دمای هوا در شب. بنابراین، استخرهایی که در مناطقی با میانگین سرعت باد بالاتر، رطوبت کمتر و شب‌های خنک‌ تر قرار دارند، به آبگرمکن‌های بزرگ‌تری نیاز دارند. آچارسی ارائه دهنده ساخت انواع استخر سونا خشک و سونا بخار است. برای اطلاعات بیشتر و تخمین هزینه با کارشناسان ما در تماس باشید.

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *