طراحی استخر

اگر تا به حال تجربه طراحی استخر را نداشته اید، و نمیدانید از کجا شروع کنید با ما همراه باشید. در ابتدا باید مکانی که برای طراحی استخر در نظر دارید بررسی شود تا مطمئن شوید از نظر جغرافیایی و موقعیت مکانی مناسب طراحی استخر است. اگر میخواهید پروژه طراحی استخر شما بی نقص باشد همان ابتدای کار محل طراحی استخر خود را بررسی و تعیین کنید تا به مشکل بر نخورید. طراحی استخر به دلیل کنده کاری ممکن است خرابی های زیادی بار بیاورد. به همین دلیل اگر در ابتدای پروژه خود طراحی و ساخت استخر خود را انجام دهید در ادامه مشکلات کمتری پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

طراحی استخر روباز

استخر ها اکثر اوقات جنبه تفریحی دارند و افراد بعد از یک روز یا یک هفته کاری پر مشغله برای رسیدن به یک محیط آرامش بخش مانند استخر نیاز دارند. حال اگر این محیط در فضای باز و سرسبز باشد چشم انداز فوق العاده ای را برای شما به ارمغان می آورد. به همین دلیل طراحی استخر روباز از سرپوشیده رایج تر است و اکثریت افراد طراحی استخر روباز را به سرپوشیده ترجیح میدهند. برای زیبا تر شدن محیط اطراف میتوان از نورپردازی ها و فضای سبز استفاده کرد. گیاهان طبیعی از جمله مهم ترین موارد برای طراحی استخر روباز میباشد. اگر چه استفاده از استخر روباز ممکن است به نسبت استخر سرپوشیده لذت بخش تر باشد اما استخر روباز رسیدگی بیشتری از استخر سرپوشیده نیاز دارد. و همچنین در فصول سرد سال استفاده از آن بسیار سخت میشود.

طراحی استخر رو باز

انواع استخر

از انواع استخر می توان به استخر سرپوشیده و روباز اشاره کرد. هزینه ساخت استخر سرپوشیده نسبت به استخر روباز بیشتر است به همین دلیل خواهان کمتری دارد. در بیشتر مواقع افرادی که محیطی برای ساخت استخر در حیاط خانه یا ویلای خود دارند ساخت استخر روباز را به استخر سرپوشیده ترجیح میدهند. اگر شما حیاط بزرگ یا ویلایی در دسترس ندارید میتوانید از تراس ساختمان خود یا همچنین پشت بام  برای ساخت استخر خانگی اقدام کنید

مدت زمان طراحی استخر

مدت زمان ساخت استخر بین ۸ تا ۱۲ هفته متغیر است. با توجه به نوع استخر شما و مکان ساخت استخر شما مدت زمان ساخت استخر متفاوت است.

مراحل طراحی استخر خانگی

بسیاری از افراد علاقه شدیدی به استخر دارند ولی به دلیل ازدحام و شلوغی سانس های استخر عمومی یا همچنین محدودیت زمان به استخر های عمومی نمیروند و به فکر ساخت استخر خانگی میباشند تا بتوانند در کنار خانواده خود از شنا کردن در استخر خصوصی خود لذت ببرند. اگر شما نیز به دنبال ساخت استخر خانگی هستید و نمیدانید از کجا شروع کنید میتوانید با کارشناسان آچارسی در تماس باشید.

مراحل طراحی استخر خانگی

اصول طراحی استخر

برای طراحی استخر مورد نیاز خود باید از اصول طراحی استخر مطلع باشید. اولین قدم برای طراحی استخر بررسی موقعیت مکانی و جغرافیایی باغ، ویلا یا ساختمانی است که در آن میخواهید اقدام به طراحی استخر کنید. پس از انتخاب موقعیت مناسب برای طراحی استخر نوبت به نقشه کشی و معماری مناسب برای طراحی استخر مورد نظر شما میرسد. برای ساخت و طراحی استخر مورد نیاز خود باید از اصول طراحی استخر مطلع باشید. اولین قدم برای طراحی استخر بررسی موقعیت مکانی و جغرافیایی باغ، ویلا یا ساختمانی است که در آن میخواهید اقدام به طراحی استخر کنید. پس از انتخاب موقعیت مناسب برای طراحی استخر نوبت به نقشه کشی و معماری مناسب برای طراحی استخر مورد نظر شما میرسد.

طراحی استخر برای ویلا

طراحی استخر برای ویلا

اصول طراحی استخر برای ویلا شامل موارد بسیاریست که در ادامه میخواهیم به برخی از آنها بپردازیم. در ابتدا باید در نظر داشته باشید اطراف استخر ویلایی درختانی با ریشه زیاد وجود نداشته باشد زیرا که باعث آسیب دیدن ساز و کار استخر و سیستم لوله کشی و تخلیه آب میشود، همچنین در طراحی استخر برای ویلا در صورت وجود درخت سایه جلوی نور آفتاب را خواهد گرفت و با ریختن برگ روی استخر آب استخر را کثیف کرده و در کف استخر رسوب میکند و همین موضوع سبب بالا رفتن هزینه های نگهداری و نظافت خواهد شد.

یکی دیگر از موارد مهم طراحی استخر برای ویلا ایمنی و امنیت استخر شما میباشد. مواردی چون لغزنده نبودن محیط اطراف استخر، اصول بهداشتی و تصفیه آب استخر، داشتن نرده مناسب استخر از جمله مواردی هستند که در طراحی استخر برای ویلا اهمیت بالایی دارند. طراحی استخر برای ویلا نه تنها به ویلای شما جلوه خاص و منحصر به فردی میبخشد، بلکه ارزش مادی ویلای شما بسیار بالا میرود.

 

تجهیزات لازم برای طراحی استخر

تفاوتی ندارد استخر شما از چه دسته ای باشد، چه سرپوشیده و چه زمینی تجهیزات زیر برای طراحی استخر شما واجب است:

1.جریان‌ آب
آب موجود در استخر شما نیاز به فیلتر دارد برای از بین بردن آلودگی ها، آب موجود در استخر شما از طریق چند فاضلاب اصلی در قسمت پایینی استخر و چند خروجی در قسمت بالایی استخر فیلتر میشوند و به شما برای داشتن یک استخر تمیز کمک میکنند.

2.فیلتر
فیلتر استخر یکی از مهم ترین اجزای استخر است، چرا که برای پاکیزه ماندن آب استخر خود باید از فیلتر استفاده کنید، تا از وجود جلبک ها و آلاینده های مضر در استخر خود جلوگیری کنید.

فیلتر های استخر انواع مختلفی دارند که به شرح زیر می باشد :

  • فیلتر شنی استخر
  • فیلتر کارتریج استخر
  • فیلتر دیاموته استخر

3.پمپ
از پمپ میتوان به عنوان قلب سیستم استخر یاد کرد، همانطور که قلب خون را پمپاژ میکند و به سراسر بدن میرساند و اگر از کار بیفتد زنده ماندن ما امکان پذیر نیست، داشتن استخر نیز بدون پمپ امکان پذیر نخواهد بود.

اجزای اصلی پمپ به شرح زیر میباشد:

  • مجرای اصلی ورودی آب
  • مجرای خروجی پمپ
  • فیلتر
  • پروانه
  • موتور

4.متعادل سازی آب استخر
سیستم فیلتر آب میتواند آب استخر را تمیز کند، اما دخالتی در وضعیت شیمیایی آب نخواهد داشت. تعادل سازی شیمیایی استخر نه تنها برای آب بلکه برای تجهیزات استخر نیز لازم است.اگر آب استخر تصفیه نشود، باکتری های بیماری زا درون استخر رشد خواهد کرد.

5.کلر
کلر به دو صورت پودر و قرص قابل استفاده است. هنگامی که کلر به آب اضافه می شود واکنش میدهد و مواد شیمیایی تولید میکند، کلر بعد از فیلتر کردن به آب اضافه میشود.

6.گرمایش استخر
هیچ کس تمایل به شنا کردن در استخر آب سرد یا کثیف را ندارد و یکی از محبوب ترین تجهیزات چند سال اخیر گرمایش دهنده آب استخر میباشد.