شنا می تواند یکی از لذت بخش ترین تفریحات تابستانی باشد. البته شنا در آب گرم در فصل زمستان نیز می تواند بسیار نشاط آور باشد. اگر شما نیز به تازگی یک استخر خانگی برای تفریحات خود ساخته اید، بهتر است تا به فکر روش های گرم کردن آب استخر نیز باشید. ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که چگونه آب استخر را گرم کنیم ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که روش هایی مختلفی برای گرم کردن اب استخر وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد، اما استفاده از روش های اصولی برای گرم کردن استخر، می تواند هزینه مقرون و به صرفه تری را برای شما به بار آورد.

گرم کردن آب استخر

البته از میان انتخاب هایی که برای گرم کردن استخر در دسترس است، باید با توجه به اندازه استخر،نوع استخر و هزینه، تصمیم گیری نهایی را انجام دهید. در ادامه برخی از محبوبترین سیستم های گرمایشی استخر را معرفی کرده ایم که با توجه به نیازهایتان می توانید از آنها استفاده کنید.

روش های اصولی گرمایش آب استخر

انواع روش ها برای گرم کردن آب استخر وجود دارد. می توانید حتی از روش های ساده ای استفاده کنید که علاوه بر هزینه پایین، دردسر کمتری نیز خواهند داشت، پس بهتر است قبل از هرکاری تمامی شیوه های اصولی گرم کردن استخر را بررسی کنید.

استفاده از نور خورشید برای گرم کردن آب استخر

در حالی که برخی از ابزار های کمکی می توانند گرما را در استخر شما نگه دارند، هنوز هم باید به فکر یک سیستم گرمایشی برای استخر خود باشید. چگونگی گرم کردن آب استخر می تواند با توجه به نیاز شما متفاوت باشد و با ابزار های مختلفی انجام بگیرد که نور خورشید یکی از بهترین انتخاب ها، برای این کار است.

گرمایش استخر با پنل خورشیدی

از پنل های خورشیدی برای تبدیل انرژی گرمایی به انرژی الکتریکی استفاده می شود، سپس می توانید با برق تولید شده از آبگرمکن های مختلف برای تامین گرمایش آب استخر استفاده کنید و در مدت کوتاهی آب را به دمای مورد نیاز خود برسانید. برخلاف برخی دیگر از روش های گرم کردن آب استخر، برای استفاده از پانل های خورشیدی باید هزینه بالایی را بپردازید و مقدار و تعداد پانل ها نیز، با توجه به ابعاد استخر شما تغییر می کند.

اگر با تنظیم دمای مناسب آب استخر آشنایی ندارید، بهتر است تا این مقاله از آچارسی را مطالعه کنید.

گرم کردن استخر با پنل خورشیدی

همچنین پنل های خورشیدی برای گرم کردن آب استخر، نیاز به فضای مناسبی دارند تا به خوبی نور را دریافت کرده و فعالیت خود را انجام دهند.  البته می توانید از بخاری برقی های ساده هم برای گرم کردن آب استفاده کنید که معمولا این مورد نیز می تواند برای شما هزینه بالایی را داشته باشد، به همین دلیل بسیاری از مصرف کنندگان معمولا تامین برق با پنل های خورشیدی را ترجیح می دهند.

گرم کردن آب استخر با تشک خورشیدی

از تشک های خورشیدی نیز مانند پنل های خورشیدی استفاده می شود. اما برخلاف صفحات خورشیدی، تشکل های خورشیدی از نور، گرما می گیرند  و آبی را که از درون آنها عبور می کند را گرم می کنند. استفاده از این سیستم برای گرم کردن اب استخر، به یک پمپ نیز احتیاج دارد. همچنین این سیستم برای استخر های کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرد و دلیل آن نیز پمپ شدن تمام آب در درون آن می باشد.

گرم کردن آب استخر با تشک خورشیدی

برای گرم کردن استخر با استفاده از تشک، باید تشکل هایی به اندازه استخر خود تهیه کنید. برای مثال اگر از یک استخر 6 در 6 متر استفاده می کنید، ابعاد تشک شما نیز باید 6 * 6 باشد. با اینکه استفاده از انرژی خورشیدی می تواند از نظر محیط زیستی انتخاب بسیار خوبی باشد، ولی معمولا هزینه و جای زیادی را اختیار می کنند که ممکن است کمی مشکل ساز شود.

استفاده از برق برای گرم کردن استخر

بیشتر روش های گرم کردن آب استخر که در این مطلب به آنها پرداختیم، معمولا با محیط زیست سازگاری دارند، اما برای گرمایش استخر تنها از این روش ها استفاده نمی شود و شما می توانید از گاز و سوخت های فسیلی نیز در سیستم گرمایش استخر خود استفاده کنید.

پمپ حرارتی استخر

پمپ حرارتی یکی از روشهای اصولی گرمایش آب استخر خانگی می باشد. پمپ های حرارتی شباهت زیادی به تشک های خورشیدی دارند با این تفاوت که وابسته به انرژی خورشیدی نیستند. همچنین از این دستگاه می توان در هوای گرم استفاده کرد، زیرا گرما را از هوا گرفته و به آب پمپ شده می دهد. از معایب پمپ های حرارتی، این است که تنها می توان آنها را در آب و هوای گرم استفاده کرد. البته این تجهیزات از نظر هزینه مقرون به صرفه هستند و به راحتی می توان آنها را نصب و استفاده کرد.

گرمایش استخر با پمپ حرارتی

هیتر گازی استخر

هیتر های گازی راحتترین و سریعترین راه برای گرم کردن استخر به شمار می روند. با اینکه در کشور های اروپایی این نوع از هیتر ها به دلیل هزینه بالای گاز محبوبیت زیادی ندارند، اما در کشور ما از این نوع هیتر برای تامین گرمای استخر استفاده می شود. همچنین برای استفاده از این نوع هیتر ها محدود به آب و هوا نیستید و در تمامی نقاطی که گاز طبیعی وجود داشته باشد می توانید با استفاده از این ابزار ها گرمای استخر را تامین کنید.

دیگ بخار

می توان گفت دیگ های بخار نیز امروزه از کاربرد کمتری برخودارد هستند و به دلیل اینکه آلودگی زیادی در سطح محیط زیستی ایجاد می کنند، محبوبیت خود را از دست داده اند. از معایب این نوع سیستم های گرمایشی نیاز به محلی مناسب برای ایجاد موتورخانه می باشد که معمولا بسیار جاگیر است.

عایق حرارتی استخر

اگر قصد دارید پیمانکاری ساخت استخر خود را به یک مجموعه متخصص بسپارید، بهتر است تا سفارش یک نوع عایق حرارتی را نیز به آنها بدهید تا اتلاف گرما در سازه شما کمتر شود. معمولا عایق های حرارتی را در قمقمه ها و یا فلاسک مشاهده می کنید که باعث می شود تا نوشیدنی های شما تا مدت طولانی تری گرم و یا سرد بمانند. در برخی از کشور ها مانند ایالات متحده و یا کانادا، میانگین دمای زمین ثابت می  باشد. البته این میانگین دما، معمولا پایین تر از مقداری است که انسان بتواند در آن از شنا کردن در استخر خود لذت ببرد.

عایق حرارتی برای گرم کردن آب استخر

به همین دلیل معمولا باید دمای استخر مقداری بالاتر از دمای معمولی نگه دارید تا در هنگام نیاز بتوانید از آن استفاده کنید. برای تغییر دما استخر باید ابتدا از عایق های سفت در بخش زیرین استخر استفاده شود. این عایق ها باعث ایجاد فاصله ای میان زمین و استخر می شود و همین امر نیز باعث حفظ گرمای آب استخر است. با اینکه استفاده از پنل های عایق باعث افزایش هزینه ساخت استخر می شود، ولی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده شده، برای گرم کردن استخر می شوند.

گرم کردن استخر با کاور خورشیدی

بیشتر گرمای استخر در اثر تبخیر از بین می رود. نور خورشید آب را گرم می کند و اب گرم شده به بخش های سطحی میرسد و در صورت نبود هرگونه پوشش، تبخیر می شود. شما می توانید معایبی که نور خورشید برای استخر دارد را با استفاده از یک پوشش ساده از بین ببرید و در نتیجه گرمایش بهتری برای استخر فراهم کنید. کاور های خورشیدی باعث میشوند تا گرمای خورشید در پوشش باقی بماند و تبخیر در آب استخر صورت نگیرد به همین دلیل هر زمانی که می خواهید از استخر استفاده کنید، می توانید بدون نیاز به اتلاف انرژی زیاد این کار را انجام دهید.

چگونه استخر را گرم کنیم

البته در نظر داشته باشید که این پوشش ها می توانند گرما را نگهداری کنند ولی در صورتی که می خواهید مدت زیادی از استخر استفاده کنید، باید سیستم گرمایش خود را فعال کرده و ادامه دهید.

حفظ دمای استخر با حلقه خورشیدی

حلقه های خورشیدی نیز مانند کاور خورشیدی، می توانند روند تبخیر را کاهش دهند. البته کاور عملکرد خیلی بهتری دارد ولی استفاده از حلقه های خورشیدی نیز در برخی از موارد خالی از لطف نیست. اندازه این پوشش ها کوچک است و در سراسر سطح استخر پخش می شوند و به عنوان یک سپر در برابر گرمای خورشید قرار گرفته و آن را جذب می کنند.

روش های گرم کردن اب استخر

استفاده از حلقه های خورشیدی راحت تر از پوشش های خورشیدی می باشد، به این صورت که کاور ها باید در اندازه دقیق برش داده شوند و نصب آنها نیز کمی مشکل است. اما حلقه های خورشیدی به راحتی نصب می شوند و در اندازه های کوچکتری در دسترس هستند.

روکش خورشیدی مایع

این پوشش ها نقش همان کاور های خورشیدی را در گرم کردن آب استخر انجام می دهند با این تفاوت که یک خط نازک از مایع را تشکیل داده و سطح استخر را می پوشانند، در عین حال از تبخیر جلوگیری می کنند. این نوع از پوشش ها مواد شیمیایی غیر خطرناک هستند و حتی اگر در هنگام استفاده از آنها فردی داخل استخر شنا کند، مشکلی برای او به وجود نمی آید.

گرم کردن اب استخر

با اینکه این پوشش ها ممکن است بسیار خوب به نظر برسند، اما به اندازه کاور های فیزیکی یک روش اصولی برای گرمایش استخر نیستند. گفتنی است که این موارد در آب و هوای بادی بی فایده می باشند و باد می تواند آب بندی مایعات را به راحتی از بین ببرد.

محفظه ضد باد استخر

محفظه ضد باد استخر یکی از بهترین روش ها برای حفظ گرما استخر و جلوگیری از تبخیر می باشد. باد سطح استخر را جا به جا می کند و این عامل باعث می شود تا آب گرم استخر از آن خارج شود. این محفظه علاوه بر نگهداری گرما استخر، باعث می شود تا بتوانید در هر دمایی از استخر استفاده کنید. هزینه این نوع پوشش ها نیز کاملا به اندازه استخر شما وابسته است و هر مقدار استخر کوچکتر باشد، هزینه کمتری برای این منظور نیاز است. البته می توانید پوشش های ضد باد استخر را با هر روش دیگری به کار ببرید و هیچ تداخلی با سیستم های گرمایش استخر ندارد.

روش های اصولی گرمایش استخر

استفاده از احتراق برای گرم کردن آب استخر

یک روش ابتدایی برای گرم کردن اب استخر استفاده از آتش است. برای راه اندازی یک سیستم گرمایشی می توانید حتی از چوب هم استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که این فعالیت نیاز به فراهم کردن هیزم دارد و باید آب استخر را نیز از داخل لوله کشی عبور دهید. در کشورهایی مثل ایران، استفاده از گاز و سیستم هایی مانند پکیج و یا آب گرم کن برای این کار بهتر است.

روش های اصولی گرمایش استخر

این فعالیت نیاز به یک سیستم لوله کشی، همراه با مبدل حرارتی دارد که می تواند هزینه بالاتری را به وجود آورد. باید بدانید که آب راکد به سرعت شروع به سرد شدن می کند و اگر می خواهید از این روش استفاده کنید باید آب را دائما در جریان نگه دارید. همچنین استفاده از هیزم می تواند تنها برای استخر های کوچک مناسب باشد.

شیلنگ سیاه برای گرم کردن آب

استفاده از شلنگ سیاه یا روش “Black Hose” از فعالیت هایی است که می تواند هزینه کمتری را برای شما بتراشد. در این روش از دمای خورشید برای گرمایش آب استخر استفاده می شود. همانطور که میدانید رنگ های تیره نیست به رنگ های روشن، تمایل بیشتری برای جذب گرما دارند، به همین ترتیب با یک هزینه مقرون و به صرفه می توانید دمای آب استخر خود را افزایش دهید. استفاده از این روش بسیار ساده می باشد، البته برای شروع کار نیاز به حدود 30 الی 45 متر شلنگ مشکی یا رنگ تیره دارید.

روش گرم کردن آب استخر

پس از آن باید این شلنگ را به صورت پیچ خورده در محلی قرار دهید که بیشتری گرما را دریافت می کند و آب را برای قرار گرفتن در آن اضافه کنید. با اینکه این روش دارای معایب بسیاری می باشد، می توان در برخی از روز های تابستان از این روش برای گرم کردن اب استخر استفاده کنید.

سوالات متداول

چگونه می توانم سریع استخر را گرم کنم ؟

برای گرم کردن سریع استخر می توایند از روش های مختلفی مانند پمپ حرارتی، پوشش خورشیدی، هیتر استخر و یا دیگ های بخار استفاده کنید. همچنین می توانید از دو یا چندین سیستم به صورت همزمان، برای دریافت بازدهی بالاتر استفاده کنید.

گرم شدن استخر چقدر طول می کشد ؟

این سوال به مقدار زیادی بستگی به اندازه استخر شما دارد و ممکن است مقدار متغیری باشد. اگر یک استخر کوچک دارید شاید در کمتر از یک ساعت 11 درجه سانتیگراد افزایش دما داشته باشد و به راحتی گرم شود اما اگر یک استخر بزرگ دارید ممکن است این مقدار به 24 الی 72 افزایش پیدا کند.

آیا پلاستیک سیاه استخر را گرم می کند ؟

بله، همانطور که میدانید رنگ سیاه به خوبی گرما را جذب می کند و می توان آب استخر را گرم کند. استفاده از لوله های پی وی سی سیاه، کیسه های زباله مشکی و … می توانند باعث گرم شدن آب استخر شوند، البته این کار اصولی نیست و بهتر است که از پوشش های تیره که برای استخر کاربرد دارند استفاده شود.

نتیجه گیری

با توجه به روش های معرفی شده برای گرم کردن استخر، می توان راه های مختلفی را برای گرمایش استخر استفاده کرد. البته با توجه به اینکه در کشور ایران هزینه استفاده از گاز و سوخت های فسیلی پایین تر از کشور های دیگر است، در بسیاری از مواقع استفاده از هیتر های گازی برای گرم کردن استخر از کاربرد بیشتری برخوردار می باشد. همچنین از هر نوع هیتری که برای گرم کردن آب استخر استفاده می کنید، بهتر است برای تکمیل آن از کاور های استخر نیز بهره ببرید.

این پست را به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباطی با آچارسی

درباره ما

شرکت آچارسی، متخصص در امر طراحی و ساخت انواع استخر و استخر طبقاتی با تجربه طولانی که در این زمینه دارد، آماده ارائه خدمات به مشتریان در سراسر تهران و استان البرز می باشد.

شبکه های اجتماعی

اسکرول به بالا