استخر هوشمند چیست
محتوای این مطلب

داشتن یک استخر شنا با دمای مناسب، تمیز و زلال همراه با فضا کافی، جزو مواردی است که بسیاری از علاقه مندان به استخر معمولا به آن نیاز دارند. اما استخر برای داشتن تمام این موارد، نیاز به رسیدگی و نگهداری بسیار زیادی دارد که ممکن است برخی از افراد نتوانند آن را انجام دهند؛ در این صورت باید از ارائه کننده خدمات سرویس و نگهداری استخر مانند آچارسی کمک بگیرند و یا به دنبال راهکارهای نوین باشند. یکی از راهکارها برای نگهداری و سرویس استخر، ساخت استخر هوشمند می باشد. استخر های هوشمند با اینکه از سیستم های تازه وارد بازار به شمار می آیند اما در مدت کوتاهی توانسته اند محبوبیت بالایی را به خود اختصاص دهند.

به استخر هایی که می توانند برخی از فعالیت های انجام گرفته را به صورت خودکار و یا با استفاده از تلفن های هوشمند و دیگر دستگاه ها انجام دهند، استخر هوشمند (smart pool) می گویند که می توان آنها را از بروز ترین تکنولوژی های موجود در ساخت استخر به شمار آورد.

استخر هوشمند چیست ؟

استخرهای هوشمند، همانطور که از نام آنها پیداست با استفاده از یک ساختار هوشمند کار می کنند. این نوع از سازه ها امکانات مورد نظر جهت تنظیم دما، روشن خاموش کردن چراغ ها و موارد مشابه را با استفاده از دستگاه های دیجیتال مانند تلفن همراه فراهم می کنند. معمولا هوشمند سازی استخر ها را در هنگام طراحی ساخت استخر انجام می دهند. البته اگر شما در حال حاضر یک استخر خانگی دارید نیز می توانید با بروز رسانی و فعالیت های مرتبط، سازه خود را به یک استخر هوشمند تبدیل کنید.

آشنایی با استخر هوشمند

استخرهای هوشمند، استخرهایی هستند که تمامی تجهیزات و تاسیسات آن از قبیل پمپ ها، کنترل ها، سنسورها و تمامی موارد مورد نیاز، به وسیله سیستم های هوشمند کار می کنند؛ همچنین تمامی کارهای مراقبتی توسط سیستم هوشمند کنترلی انجام می گیرد. برای ساخت یک استخر هوشمند، معمولا از تجهیزات بی سیم که در آنها تکنولوژی هایی مانند بلوتوث و یا وای فای وجود دارد استفاده می شود. از پرکاربرد ترین مواردی که در استخر، سونا و جکوزی هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

  • پوشش های خودکار
  • تنظیم دمای خودکار
  • روشنایی تحت کنترل
  • سیستم نظافت هوشمند استخر و …

این سیستم سپس با یک نرم افزار سازگار می شود و شما می توانید با استفاده از دستگاه هایی مانند تلفن همراه، تبلت و یا لپ تاپ به استخر خود متصل شده و تنظیمات مورد نیاز برای هر یک از عملگر ها را اعمال کنید.

آچارسی پیمانکار ساخت استخر در تمام ایران، خدمات هوشمند سازی استخر را با بروزترین تکنولوژی های موجود انجام می دهد.

هوشمند سازی استخر

مزایای استخر هوشمند

فناوری هایی که در هوشمند سازی استخر مورد استفاده قرار می گیرند با سرعت بالایی در حال بروز رسانی می باشند. امروزه می توان برخی از پلتفرم هایی که بر روی قرارداد های هوشمند بلاکچین نیز فعالیت خود را انجام می دهند، برای هوشمند سازی استخر یافت کرد؛ همچنین این پیشرفت ها باعث شده اند تا بتوانید بسیاری از فعالیت های مورد نیاز یک استخر را بدون زحمت و تنها با یک کلید انجام دهید.

کنترل هوشمند تصفیه آب استخر

آزمایش هایی که برای بررسی سطح کلر موجود در استخر انجام می شوند، معمولا از بخش های سخت نگهداری به شمار می آیند. اگر با نگهداری استخر آشنایی ندارید بهتر است تا مقاله آموزش نگهداری از استخر را مطالعه کنید. کلر همیشه باید به مقدار استانداردی در آب وجود داشته باشد، زیرا این ماده باعث می شود تا باکتری ها از بین بروند و استخر برای شنا کردن مناسب باشد. همچنین در صورتی که سطح کلر آب را به درستی تنظیم نکنید، ممکن است تنظیم ph نیز دچار مشکل شود و این عامل می تواند باعث تحریک پوست و چشم افرادی شود که از استخر استفاده می کنند.

یک دستگاه تصفیه آب هوشمند استخر، می تواند بسیاری از فعالیت هایی که برای نگهداری لازم است را انجام دهد. این نوع از دستگاه ها سطح آب را مورد بررسی قرار می‌دهند و در صورت نیاز می توانند مقداری کلر به آب اضافه کنند. این کار باعث می شود تا اب استخر شما از نظر سطح کلر در یک بازه استاندارد قرار بگیرد و بتوانید به راحتی در هر زمانی از استخرهای هوشمند خود استفاده کنید.

پمپ هوشمند

پمپ استخر یکی از بخش های مهم این سازه ها می باشد. پمپ ها باعث میشوند تا آب همیشه در سیستم استخرهوشمند در حال گردش باشد و این امر نیز از ایجاد جلبک و آلودگی آب جلوگیری می کند. گردش صحیح آب باعث می شود تا دمای اب در تمام بخش های یک استخر یکسان باشد و بتوانید به راحتی برای شنا کردن از استخر، استفاده کنید. با این حال پمپ های استخر ممکن است هزینه بالایی را برای شما بتراشند چرا که معمولا مصرف برق آنها بین 1600 تا 2000 وات است. با اینکه گردش آب باید به صورت دائمی انجام گیرد، اما به دلیل هزینه های بالایی که پمپ ها دارند، ممکن است بسیاری از افراد از آنها استفاده دائمی نداشته باشند.

جالب است بدانید که پمپ های هوشمند 85 درصد مصرف انرژی کمتری نسبت به پمپ های عادی دارند. بنابراین می توان گفت خرید این نوع از پمپ ها، یک نوع سرمایه گذاریست و همچنین در صورت استفاده از پمپ هوشمند استخر، می توانید آن را 24 ساعت شبانه روز روشن بگذارید.

فناوری تمیز کننده هوشمند استخر

هوشمند سازی استخر

هیچ کس از تمیز کردن استخر خود لذت نمی برد، اما در صورتی که میخواهید یک استخر تمیز در اختیار داشته باشید، باید به صورت مرتب نظافت استخر را انجام دهید. بنابراین در نظر داشته باشید که اگر استخر شما بتواند خودش را تمیز کند یک اتفاق فوق العاده می باشد که یکی از مزایا استخرهای هوشمند همین مورد است. البته تمیز کردن هوشمند در استخر ها به لطف تکنولوژی های خود تمیز کننده طبقاتی قابل انجام است که معمولا استفاده از آنها هزینه بالایی را خواهد داشت.

گرمایش و نورپردازی استخر هوشمند

با استفاده از سیستم های هوشمند امروزی می توانید به راحتی روشنایی استخر خود را تحت کنترل داشته باشید؛ همچنین در صورت نیاز می توانید از این سیستم به صورت خودکار استفاده کنید تا در صورت تاریک شدن هوا، چراغ های استخر به صورت اتوماتیک روشن شوند. این موضوع برای سیستم گرمایش نیز صادق است، به گونه ای که شما می توانید به راحتی و با استفاده از تلفن هوشمند خود، دمای استخر را کنترل کنید و آن را بر روی یک مقدار ثابت نگه دارید. درست است که روش های گرم کردن آب استخر زیاد است اما به دلیل مدت زمان زیادی که بعضی از این روش ها نیاز دارند، مزیت استفاده از گرمایش هوشمند می تواند کاملا آشکار باشد.

چرا باید استخر خانه ام را هوشمند کنم؟

اگر مزایا استخرهای هوشمند را بدانید، متوجه خواهید شد که استخرهای هوشمند چه نقشی در رفاه زندگیتان خواهند داشت؛ فقط کافیست تلفن همراه خود را درست تنظیم کنید تا بتوانید لذت داشتن یک استخر هوشمند را تجربه کنید. در ادامه با مزایا ساخت استخر هوشمند آشنا خواهیم شد.

راه اندازی آسان

یکی از کارهای سخت بعد از ساخت استخرها، تعمیر و نگهداری آن می باشد که اصولا کار پیچیده ای خواهد بود. در تعمیر و نگهداری از استخرها باید حواسمان به تجهیزات مختلف از جمله: تصفیه، روشنایی و گرمایش استخر باشد که هوشمند سازی استخر تمامی این کارها را برای ما آسان خواهد کرد. تنها کافیست که از طریق اپلیکیشن هایی که وجود دارد تمامی فرآیندهای مربوط به استخر خود را به آسانی مدیریت کنید. با هوشمند سازی استخرها نیاز ندارید که به صورت دستی تجهیزات استخر خود را کنترل کنید، تنها کافی است با استفاده از برنامه ای از پیش تعیین شده از استخر خود نگهداری کنید.

صرفه جویی در هزینه

ممکن است یکی از سوالاتی که در ذهن شما به وجود آید، مربوط به هزینه هوشمند سازی استخرها باشد، اما لازم به ذکر است که با پیشرفت تکنولوژی، استخرهایی که از سیستم هوشمند استفاده می کنند، به میزان قابل توجهی مقرون به صرفه می باشند. هوشمند سازی استخرها موجب می شود که با مصرف انرژی کمتر، هزینه های مربوطه را کاهش دهید؛ علاوه بر اینها، با توجه به اینکه راه اندازی و کنترل استخر هوشمند از راه دور با استفاده از گوشی امکان پذیر است، در صورت فراموشی می توانید چراغ ها یا سایر تجهیزات استخر خود را خاموش یا تنظیم کنید.

کاهش خطا

خطاهای انسانی بعد از ساخت استخرها ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی شوند؛ برای مثال، استفاده نادرست از مواد ضدعفونی کننده یا تنظیم نادرست پمپ استخر، می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. یکی دیگر از مواردی که در نگهداری از استخرها ممکن است دچار مشکلاتی شود، موتورهای موجود در استخرها می باشند که اگر به درستی تنظیم نشوند، باعث به وجود آمدن هزینه های زیاد خواهد شد. با توجه به دلایلی که گفته شد و خطاهایی که به صورت سهوا ممکن است توسط انسان ها به وجود آید، هوشمند سازی استخرها می تواند یک راهکار ایده آل برای جلوگیری از بروز این اتفاقات باشد.

معایب استخر هوشمند

به صورت کلی شما می توانید بخش های مختلفی از استخر خود را هوشمند سازی کنید؛ برای مثال، هوشمند سازی چهار بخش اصلی از استخرها که می تواند به بهبود عملکرد آنها کمک کنند عبارتند از:

سیستم خود تمیز کنندگی

یکی از کارهای وقت گیر برای افرادی که استخر دارند، تمیز کردن آن با استفاده از مواد شیمیایی می باشد. ساخت استخرهای هوشمند باعث برطرف شدن این مشکلات خواهد شد. این سیستم که اتوماتیک می باشد، در کف استخر ساخته خواهد شد که شامل نازل هایی است که هنگامی که از آن استفاده نمی کنید، قابل دیدن نخواهند بود. در سیستم خود تمیز کنندگی استخر، آب با فشار از کف استخر خارج شده و زباله ها را به سمت تخلیه استخر هدایت می کند. یکی دیگر از مزایا سیستم خود تمیز کنندگی استخر این است که با توجه به اینکه این سیستم آب را بسیار کارآمدتر به گردش درمی آورد، از کمترین انرژی و مواد شیمیایی استفاده خواهد کرد که همین امر موجب کاهش هزینه های استخر شما خواهد شد.

پمپ اتوماتیک استخر

برای کار کردن موثر استخرها، گردش آب استخر باید به درستی کار کند زیرا گردش صحیح آب باعث می شود که دمای آب در سراسر استخر ثابت باشد؛ همچنین این عمل در سالم نگه داشتن آب استخر موثر خواهد بود. با توجه به اینکه پمپ های قدیمی انرژی زیادی را مصرف می کنند، همین امر باعث می شود تا استخرداران برای صرفه جویی در هزینه، پمپ استخر خود را به مدت کافی روشن نگذارند. بدین ترتیب، عملیات گندزدایی و گرمایش آب به درستی انجام نخواهد گرفت و باعث رشد جلبک ها و قارچ ها در استخر خواهد شد. نصب پمپ های خودکار به نسبت پمپ های قدیمی، انرژی کمتری مصرف می کنند. پمپ های استخر های هوشمند می توانند 24 ساعت شبانه روز را با بالاترین کیفیت کار کنند.

کلرزن نمکی هوشمند

حفظ مقدار مناسب کلر در استخرها باعث شده تا از به وجود آمدن جلبک ها در استخرها جلوگیری شود؛ همچنین در حفظ بهداشت و سلامت استخرها نقش موثری دارد. اضافه کردن کلر به آب استخرها معمولا فرآیندی وقت گیر است و شامل اندازه گیری مقدار PH و اطمینان از بالانس بودن میزان کلر در آب می باشد. با استفاده از یک کلرزن نمکی هوشمند، می توانید سطح PH آب استخر را آزمایش کنید و مقدار مناسبی از کلر را در استخر خود تزریق کنید.

سیستم کنترل استخر

سیستم کنترل از راه دور استخر به شما کمک می کند تا بتوانید تمامی موارد هوشمند شده استخر خود را کنترل کنید. مدیریت چند سیستمی از طریق اپلیکیشن های نصب شده در گوشی های هوشمند شما امکان پذیر است؛ همچنین شما می توانید این سیستم را با تکنولوژی های دیگر که به خانه شما مربوط می شود، همگام سازی کنید. سیستم های کنترل از راه دور استخر به گونه ای طراحی شده اند که مدیریت امور مختلف مانند تمیز کردن و نگهداری استخر هوشمند شما را ساده تر خواهد کرد.

خدمات ساخت استخر هوشمند

achar30 پیمانکار ساخت انواع استخر هوشمند در سراسر ایران می باشد. در صورت نیاز می توانید برای اجرا پروژه های هوشمند سازی استخر خود، در اولین فرصت با کارشناسان بخش فروش ما در تماس باشید.

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *