اگر در ویلا، باغ و یا منزل خود یک استخر خانگی دارید میدانید که استخر ها نیازمند به نگهداری دائمی هستند. به همین دلیل تیم اچارسی به فکر تدوین مقاله ای برای توصیف کامل مراحل نگهداری استخر افتاده است. راهنمایی جامع نگهداری از استخر ، تمام مواردی که برای نگهداری از آب استخر لازم دارید را در اختیار شما می گذارد و می توانید بسیاری از فعالیت های ذکر شده را خودتان انجام دهید تا در هزینه ها نیز صرفه جویی به عمل بیاید.

زمانی که با عملکرد استخر آشنایی داشته باشید میدانید که چه فعالیت هایی برای تمیز کردن استخر لازم است. اگر مراقبت های دوره ای استخر به خوبی صورت نگیرد ممکن است در گذر زمان با مشکلات متعددی رو به رو شوید.

آشنایی با مراقبت و نگهداری استخر

بهتر است قبل از اینکه بخواهید هر فعالیتی در استخر خود انجام دهید، ابتدا تمام بخش های آن را با استفاده از یک فرچه تمیز کنید. در نظر داشته باشید که تمیز نگه داشتن آب استخر کار آسانی نیست. البته برای مراقبت از استخر خانگی، نیاز نیست تا دوره خاصی را بگذرانید و خودتان با مطالعه این مطلب میتوانید مراحل توضیح داده شده را انجام دهید.

سرویس و نگهداری آب استخر

آشنایی با بخش های مختلف استخر می تواند برای نگهداری از استخر کمک بزرگی به شمار بکند. در صورتی که با ساختار یک استخر به خوبی آشنایی داشته باشید می توانید سرویس های دوره ای را در بخش های مختلف انجام دهید و عمر استخر و تجهیزات استفاده شده در آن را به بالاترین سطح خود برسانید.

اجزا اصلی استخر شنا

با اینکه امروزه ساخت و طراحی انواع استخر توسط پیمانکاران ساخت استخر مانند آچارسی انجام می گیرد، اما ساختار اصلی و عملکرد انواع استخر ها شباهت زیادی با یکدیگر دارند. هر استخر به طور کلی متشکل از 4 جزء اصلی می باشد که عبارتند از :

 • آب استخر
 • دیواره داخلی یا سازه استخر
 • سیستم فیلتر آب استخر
 • سیستم گردش آب استخر

اهمیت نگهداری آب استخر

مراقبت از استخر

شاید در ابتدا نگهداری از اب استخر برای شما بی معنی باشد اما اگر رسیدگی به آب استخر به درستی انجام بگیرد، کار شما خیلی ساده تر خواهد بود. داشتن یک استخر تمیز، شفاف و متعادل می تواند شما و افرادی که از استخر استفاده می کنند را از خطرات آلودگی دور کند. تمیز نگه داشتن آب استخر به شما کمک می کند تا هزینه هایی که در اثر خوردگی و یا تجمع مواد معدنی ایجاد می شود نیز به حداقل برسد.

نگهداری از فضای داخلی استخر

دیواره های استخر شما دائما با اب و موادی که وارد آن میشوند در ارتباط مستقیم است به همین دلیل باید به این بخش نیز توجه ویژه ای داشته باشید. تمیز نگه داشتن دیوار استخر و فراهم کردن یک سطح پاک و عاری از جلبک، کپک و بقایای آنها می تواند در تمیز نگه داشتن آب استخر بسیار مفید باشد.

سرویس و نگهداری از فیلترهای استخر

نحوه نگهداری اب استخر خانگی

فیلتر ها یکی از بخش های اصلی هر استخری می باشند که در نگهداری از استخر باید توجه ویژه ای به آنها داشته باشید. فیلتر استخر مانند کبد در بدن انسان عمل می کند و آب را عاری از هر گونه آلودگی نگه می دارد. در صورتی که فیلتر کردن آب استخر به خوبی انجام نگیرد ممکن است به سیستم پمپاژ استخر نیز آسیب های جدی وارد شود.

به طور خلاصه باید بگوییم که بدون داشتن یک سیستم فیلتر سالم در طی مدت کوتاهی استخر شما غیر قابل استفاده خواهد شد. بسته به طراحی و پیکربندی های صورت گرفته در استخر خود ممکن است از انواع فیلتر های کارتریجی، شنی یا نوعی فیلتر دیاتومه استفاده کنید.

نگهداری از استخر و سیستم گردش آب

سیستم پمپاژ استخر و لوله کشی نقش رگ در بدن را ایفا می کنند و آب را در بخش های مختلف استخر به گردش در می آورند. در صورتی که آب شما دارای املاح و آلودگی باشد مواد مختلف می توانند در لوله های گردش آب استخر رسوب کرده و عملکرد این سیستم را مختل کنند. همچنین املاح می توانند به پمپ های آب نیز آسیب برسانند و هزینه زیادی را بر روی دست شما بگذارند. نگهداری از استخر با توجه به شرح ساختار کلی یک سازه می تواند دقیق تر انجام شود.

3 بخش مهم نگهداری از استخر

اساس آموزش نگهداری از استخر و تمیز نگه داشتن آب استخر بر 3 بخش کلی بنا شده است.

نگهداری اب استخر

 1. تاسیسات
 2. تمیزی
 3. مواد شیمیایی

سرویس و نگهداری تاسیسات استخر

احتمالا شما هم می دانید که آب راکد و ساکن، دارای حداکثر فشار می باشد و می تواند شرایط را برای ایجاد آلودگی در استخر به وجود آورد. این در حالی است که آب در حال حرکت همیشه شفاف تر و ایمنتر است. نگهداری از سیستم گردش آب استخر می تواند تضمین کننده سلامتی شما باشد. استخر هایی که دارای سیستم گردش آب مناسب هستند به ندرت جلبک و یا آلودگی های دیگر در آنها راه پیدا می کند.

نگهداری تاسیسات استخر

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد پمپ استخر چه مدت باید کار کند؟

در حالت ایده عال باید 24 ساعت از روز و 7 روز هفته گردش و تصفیه آب استخر صورت بگیرد. اما از آنجا که این فعالیت می تواند هزینه زیادی را به دنبال داشته باشد ممکن است برای تمام افراد مقدور نباشد. کارشناسان آچار30 توصیه می کنند تا حداقل 10 الی 12 ساعت در شبانه روز سیستم گردش آب را روشن بگذارید.

عامل اصلی دیگر در تمیز نگه داشتن آب استخر، بررسی فیلتر آن می باشد که باید به طور مکرر انجام بگیرد. شست و شوی معکوس فیلتر باعث می شود تا الودگی های درون آن خارج شود و عملکرد بهتری داشته باشد. نکته ای که در اینجا باید بدانید، اگر از فیلتر شنی استفاده می کنید، بهتر است هنگام تمیز کردن آن ، یک فنجان پودر DE نیز به فیلتر اضافه کنید تا بهتر کار کند.

زمان بندی نگهداری از استخر

اگر استخر شما دارای گردش مناسبی باشد، کار نگهداری از استخر خیلی ساده تر خواهد بود اما هنوز هم باید فعالیت هایی را جهت تمیز نگهداشتن استخر انجام دهید. فعالیت های اساسی مورد نیاز شما در موارد زیر خلاصه می شوند :

 • تمیز کردن مواد فیزیکی (برگ گیاهان، کیسه و …) از داخل استخر
 • برس استخر
 • جارو کف استخر

نگهداری استخر روباز

مواد فیزیکی که وارد استخر می شوند معمولا به همراه خود انواع آلودگی ها را نیز به داخل آب می آورند و برای سرویس نگهداری استخر خانگی باید این موارد اضافی را از آب خارج کنیم. حداقل هفته ای یکبار دیوار های استخر خود را برس بکشید و سپس جارو کنید تا علاوه بر تمیز شدن آب، براقیت نیز در بخش دیواره های شما به وجود بیاید.

تناسب میان مواد شیمیایی آب را برقرار کنید

مواد شیمیایی که در استخر وجود دارند ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشند. با اینکه تنظیم مواد شیمیایی موجود در استخر کمی برای کاربران سخت است اما این مورد یک فعالیت ساده به شمار می رود که  در ادامه تمامی بخش های مورد بحث را بررسی خواهیم کرد. قبل از اینکه هر اقدامی برای تنظیم مواد شیمیایی موجود در آب استخر انجام دهید باید یک کیت آزمایش آب در اختیار داشته باشید.

نگهداری استخر در منزل

بنابراین قبل از هرچیزی یک آزمایش بر روی آب استخر انجام دهید تا تمامی اطلاعات مورد نیاز را به شما ارائه دهد. سه قسمت مهم تنظیم مواد شیمیایی آب استخر عبارتند از :

 1. میزان PH : پی اچ میزان اسیدی و یا بازی بودن آب استخر را نشان می دهد. سطح پایین از PH نشان دهنده اسیدی بودن آب استخر است و سطح بالا نشان دهنده بازی بودن آن است. محدوده ایده عال PH آب استخر 7.4 تا 7.6 می باشد.
 2. قلیایی بودن : به عنوان یک بافر PH عمل کرده و کمک می کند تا از جهش شدید ماده اولیه یا اسیدیته جلوگیری شود. دامنه مناسب برای میزان قلیایی بودن 100 تا 150 PPM در نظر گرفته می شود.
 3. سطح ضدعفونی کننده : مقدار کلر، برم و … در آب استخر شما می باشد. این مقدار بسته به نوع تصفیه کننده ای که استفاده می کنید متفاوت است.

برنامه ریزی برای سرویس و نگهداری استخر

با کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مراقبت از استخر و تصفیه آب استخر احتمالا متوجه شدید که رسیدگی به استخر کار سختی نیست و خودتان با تهیه کردن برخی از تجهیزات مورد نیاز این کار، میتوانید مراحل مورد نیاز را انجام دهید. در نظر داشته باشید که بهتر است مراقبت و نگهداری استخر به صورت دوره ای انجام بگیرد.

موارد ذکر شده برای مراقبت از استخر روباز، مراقبت و نگهداری استخر باغ، نگهداری از استخر خانه و … کاربرد دارند و همانطور که در ابتدا نیز گفته شد ساختار استخرها شباهت زیادی با یکدیگر دارند.

نکاتی برای نگهداری استخر در تعطیلات

با توجه به اینکه بسیاری از مشتریان ما در ویلا و یا باغ خود استخر دارند و معمولا در تعطیلات از استخر استفاده می کنند، بهتر است تا با یک سری از نکات اصلی نگهداری از استخر در تعطیلات شما را آشنا کنیم.

نگهداری استخر خانگی

یک فرد برای نگهداری از استخر پیدا کنید

بهتر است تا همسایه یا دوستی پیدا کنید که در نبود شما بتواند نگهداری از استخر را انجام دهد. البته بهترین گزینه برای این کار در اختیار داشتم فردی با تجربه می باشد که خود نیز استخر داشته یا با نگهداری استخر آشنا باشد.

بهتر است تا به فردی که قرار است نگهداری از استخر شما را برعهده بگیرد بگویید که سبد زباله را خالی کند، فشار فیلتر را بررسی کند و آب را با یک کیت تست مواد شیمیایی بررسی کرده و در نیاز مواد افزودنی را به آب اضافه کند.

تهیه کردن تایمر پمپ

برخی از پمپ های استخر دارای تایمر هستند اما اگر این ویژگی در پمپ استخر شما وجود ندارد باید به فکر آن باشید. از جمله نگهداری های زمان تعطیلات برای استخر تنظیم پمپ بر روی تایمر است تا حداقل در روز 8 تا 12 ساعت فعالیت را انجام دهد.

نتیجه گیری نگهداری از آب استخر

راهنمایی جامع نگهداری از استخر به شمار کمک می کنند تا بتوانید سرویس و نگهداری های دوره ای خود را انجام دهید و دیگر نیاز به نیروی کار برای این فعالیت نداشته باشید. در نظر داشته باشید که اگر ساخت و طراحی استخر را در مجموعه آچارسی انجام دهید، نگهداری استخر و جکوزی به صورت رایگان تا 3 سال برای شما انجام خواهد شد. همچنین در این مدت می توانید آموزش نگهداری از استخر را نیز با کمک استاد کاران آچار30 فرا بگیرید.

این پست را به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباطی با آچارسی

درباره ما

شرکت آچارسی، متخصص در امر طراحی و ساخت انواع استخر و استخر طبقاتی با تجربه طولانی که در این زمینه دارد، آماده ارائه خدمات به مشتریان در سراسر تهران و استان البرز می باشد.

شبکه های اجتماعی

اسکرول به بالا