دیگ فولادی آبگرم

دیگ آبگرم فولادی چیست؟

دیگ آبگرم یک دستگاه بسیار کاربردی است که  به کمک ساختار خاصی که برای این محصول در نظر گرفته شده است، می تواند آب را به بهترین شکل ممکن به دمای مطلوب سیستم برساند. برای این کار دیگ فولادی انرژی گرمایی خود را به آب منتقل می کند و با این پروسه آب را به دمای مطلوب می رساند. همچنین با ورودی های در نظر گرفته شده، آب سرد می تواند وارد سیستم شود و پس از گرم شدن به محل مصرف ارسال شود.

کاربرد دیگ ابگرم

بیشتر کاربرد دیگ های آبگرم برای گرمایش واحد ها می باشد و بیشتر نیز در گرمایش واحد های مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد. البته که کاربرد دیگ فولادی آبگرم، تنها به این بخش خلاصه نمی شود و می توانید رد پای این محصولات را در بسیاری از موتورخانه ها نیز مشاهده کرد. دیگ فولادی آبگرم استخر یکی از انواع این محصولات می باشد که برای ساخت و گرمایش استخر مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در بسیاری از نیروگاه ها و کارخانه ها نیز می توانید دیگ ها را مشاهده کنید.

اجزا دیگ آبگرم فولادی

برای آشنایی درست با عملکرد دیگ ابگرم، ابتدا باید اجرا این تجهیزات را به خوبی شناسایی کنید. اجرا اصلی که در این محصولات مشاهده می شود:

 • مشعل و محفظه احتراق: این بخش از دیگ فولادی، گرمای مورد نیاز برای گرمایش آب را فراهم می کنند و عملکرد این سیستم، به صورت مستقیم بر روی مصرف انرژی تاثیر گذار خواهد بود.
 • بدنه دیگ: شاسی اصلی و روکش دیگ ابگرم را بدنه آن نامگزاری کرده اند. دیگ های آبگرم به صورت کلی از جنس های فولادی و چدنی هستند، اما در اینجا محصولی که قصد معرفی آن را داریم ساخته شده از فولاد است.
 • قسمت کنترل: وظیفه کنترل دمای دیگ و عملکرد مشعل بر عهده قسمت کنترل می باشد و از اینجا می توانید نسبت به نیاز خود، مقدار گرما و موارد دیگر را مشخص کنید.
 • بخش تصفیه آب: به صورت کلی در دیگ های آبگرم می توانید یک بخش تصفیه را پیدا کنید که وظیفه کنترل کیفی و تصفیه آب ورودی را دارند. این بخش از دیگ فولادی آبگرم نقش مهمی در کاهش رسوب و خوردگی اجزای مختلف ایفا می کنند. همچنین استفاده از هواگیر ها در این بخش میتواند هزینه تعمیر و نگهداری دیگ را به مقدار زیادی کاهش دهد.
 • لوله های آتش نشانی: لوله های فولادی یا چدنی هستند که دود آتش در آنها وجود دارد.
 • شیر ایمنی و تخلیه دیگ فولادی: برای عملکرد بهتر سیستم و جلوگیری از آسیب دیدن آن در اثر فشار زیاد نصب می شوند.
 • فن و دمنده های دیگ: از فن ها یا دمنده ها برای جا به جایی گازها و سیالات استفاده می شود.
 • بخش تبادل حرارت: صفحه ای است که رسانی حرارتی در آن بخش بهترین حالت را دارد و انتقال دما نیز در همین بخش بین مشعل و صفحه انجام می گیرد.
 • سیستم انتقال سوخت: این بخش وظیفه انتقال سوخت از باک به مشعل را دارد.
 • مخزن آب: ذخیره سازی آب مورد نیاز دیگ در مخزن انجام می شود.

فشار سنج و دما سنج: برای کنترل دمای و فشار، از این دو المان در دیگ آبگرم فولادی استفاده می شود.

انواع دیگ ابگرم

دیگ های آبگرم از نظر جنس دیگ به دو دسته دیگ چدنی آبگرم و دیگ فولادی آبگرم تقسیم می شوند.

دیگ آبگرم چدنی

این دیگ از تیغه های چدنی ساخته شده است که برای ساخت آن از تکنیک های ریخته گری بهره گرفته شده است. ظرفیت حرارتی این نوع از دیگ ها ارتباط مستقیمی با تعداد پره ها دارد.

دیگ های آبگرم فولادی

فولاد نسوز و مقاوم در برابر حرارت جزو مواد اصلی این دیگ ها می باشد. با اینکه راندمان این دیگ ها بسیار بالا می باشد اما وزن زیادی که دارند ممکن است فرایند نصب را کمی سخت کند.

نصب دیگ آبگرم

برای نصب دیگ های آبگرم باید نکات ایمنی را حتما رعایت کنید. محل دیگ آبگرم باید کاملا تراز باشد تا نیروی اضافی وارد پمپ و مشعل نشود. اگر دیگ آبگرم تراز نباشد، در دراز مدت شاهد شکستگی لوله ها و خرابی اتصالات خواهید بود. علاوه بر این، سطح دیگ باید حداقل 10 سانتی متر با کف فاصله داشته باشد تا جریان هوای مورد نیاز برای احتراق در این محیط فراهم شود. موارد دیگری که برای نصب دیگر فولادی آبگرم اهمیت دارند:

 • نصب و ترموستات و مانومتر برای نمایش دما و فشار در دیگ حتما باید انجام بگیرد.
 • محل نصب دیگ در جایی باشد که دسترسی به آن برای تعمیرکار و نصاب به سادگی انجام بگیرد.
 • نصب سختی گیر آب یا همان رسوب زدا در مسیر آب موتور خانه هایی که دیگ آبگرم در آنها وجود دارد، الزامی است.

دیگ فولادی آبگرم استخر

در موتورخانه هایی که برای گرمایش استخر ساخته می شوند، می توانید دیگ آبگرم فولادی استخر را یافت کنید. با توجه به اینکه مقدار زیادی آب گرم در استخر های وجود دارد، استفاده از یک سیستم گرمایش قوی با دیگ آبگرم برای این نوع از سازه ها الزامی است. اما در هنگام خرید دیگ آبگرم استخر باید طرفیت دیگ را در نظر داشته باشید. ظرفیت گرمایی دیگ آبگرم بر اساس یک فرمول فیزیکی محاسبه می شود و قبل از ساخت استخر بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید:

فرمول محاسبه ظرفیت گرمایی استخر

حاصل ضرب حجم آب بر اساس لیتر در تغییرات دما بر اساس سانتی گراد بر روی زمان (به ساعت) ظرفیت گرمایش دیگ آب به دست می آید.

فرمول محاسبه ظرفیت گرمایی استخر

در این فرمول باید حجم آب استخر را وارد کنید و برای اختلاف دما نیز، دمای ورودی آب که معمولا از آب لوله کشی یا آب چاه می باشد را دمای در نظر گرفته شده برای استخر را وارد می کنید. همچنین زمان مورد نیاز برای گرمایش آب استخر نیز در این فرمول محاسبه می شود که البته این زمان باید با توجه به اندازه استخر و با استاندارد های در نظر گرفته شده برای دیگ فولادی حساب شود.

قیمت دیگ آبگرم فولادی استخر

آچارسی تولید و فروش دیگ فولادی مناسب استخر را به صورت تخصصی انجام میدهد و شما می توانید برای اجرا انواع استخر، دیگ های فولادی آب گرم آچارسی را برای راه اندازی موتورخانه استخر استفاده کنید.