کلرزن

دستگاه کلرزن استخر، یکی از کوچکترین تجهیزات استخری می باشد که اهمیت بسیار بالایی در بخش نظافت و تصفیه آب بر عهده دارد. کلرزن، می تواند با استفاده از کلر موجود در داخل این دستگاه، مقدار زیادی از آب را ضدعفونی کند. تهیه این دستگاه برای استخر های عمومی بسیار واجب استخر و در صورتی که یک استخر خانگی دارید که افراد از آن استفاده می کنند نیز بهتر است حتما خرید کلرزن را انجام دهید.

کلرزن چیست؟

کلرزن، یکی از تجهیزات استخری می باشد که کلر را به آب استخر اضافه می کند تا انگل ها، باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرد. کلرزن ها همچنین برای آب استخرهای شنا، کنترل بوی لجن و رشد دریایی در برج های آب خنک کننده، آب در گردش و در سیستم های آب سرویس استفاده می شوند.

خرید کلرزن

کلرزن استخر چگونه کار می کند؟

کلر زنی خودکار استخر مستقیماً به سیستم پمپ و فیلتر شما متصل می شود، جایی که مقدار ثابت و اندازه گیری شده کلر را در آبی که به استخر شما باز می گردد پراکنده می کند. با عبور آب از دستگاه کلرزن، قرص کلر را به آرامی در داخل حل می کند. سپس آن کلر را بر اساس تنظیمات از پیش تعیین شده در آب پخش می کند.

انواع مختلف کلرزن عملکرد های متفاوتی دارند و هر کدام از آنها در یک محل خاص قرار می گیرند. بهترین نوع کلرزن ها، کلرزن اتوماتیک می باشد که می تواند تمام پروسه تصفیه آب با استفاده از کلر را به صورت خودکار انجام دهد. همین موضوع نیز باعث شده تا این محصولات در بازار طرفدار بیشتری داشته باشند.

نحوه کارکرد کلرزن

به صورت کلی نحوه کار کردن کلرزن استخر، به این صورت است که مقدار خاصی از کلر را به آب وارد می کند و این کار به صورت دوره ای انجام می گیرد تا کلر در تمامی آب استخر وجود داشته باشند و بتواند آب را به صورت کامل، ضد عفونی کند.

انواع کلرزن استخری

  • کلرزن شناور استخری
  • کلرزن خطی استخر
  • کلرزن نمکی استخر
  • کلرزن اتوماتیک استخر

شما می توانید خرید انواع کلرزن را از سایت آچارسی انجام دهید. اما در نظر داشته باشید که عملکرد این محصولات با یکدیگر تفاوت دارد و هر کدام دارای مزایا و معایب خاصی هستند، به همین دلیل بهتر است قبل از تصمیم به خرید، قیمت کلرزن و مشخصات هر محصول را که در ادامه بررسی کرده ایم، در نظر داشته باشید.

کلرزن شناور

ارزان ترین نوع کلرزن، کلرزن شناور می باشد. این دستگاه ها عملکرد بسیار ساده ای دارند، اما نمی توان آنها را محصولات دقیقی به شمار آورد. در کلرزن های شناور، می توانید دستگاه را از قرص کلر پر کنید و کلرزن به صورت خودکار در سراسر استخر گردش می کند و باعث پخش شدن کلر در آب استخر می شود. همچنین با توجه به عملکرد ساده ای که این محصولات دارند، قیمت کلرزن شناور نیز بسیار پایین تر از محصولات دیگر می باشد.

کلرزن شناور

کلرزن خطی

دستگاه های کلرزنی خطی، جزو محصولات پیشرفته تر می باشند که در سیستم تصفیه استخر قرار می گیرند. در نظر داشته باشید که اگر یک سیستم قدیمی دارید که سیستم لوله کشی و تصفیه را در خود جای نداده است، احتمالا نمی توانید از این نوع کلرزن استفاده کنید و بهتر است انواع دیگر کلرزنی استخر را امتحان کنید. به صورت کلی عملکرد کلرزن خطی به این صورت است که دستگاه در مسیر برگشت آب قرار میگیرد و کلر را به آب وارد شده اضافه می کند. کلرزن خطی، یکی از محبوب ترین نوع دستگاه ها برای استخر های خانگی می باشد که می توانید با بهترین قیمت این دستگاه را از سایت آچارسی تهیه کنید.

در نظر داشته باشید که این نوع کلرزن نیز، در دو مدل inline و offline موجود شده است که تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند.

کلرزن خطی inline

در این نوع کلرزن، دستگاه به صورت مستقیم در مسیر ورودی آب استخر قرار میگیرد و کلر را به آب استخر اضافه می کند.

کلرزن خطی offline

در کلرزن offline، بر روی مسیر ورود آب استخر، 2 سوراخ ایجاد می شود و از آنها یک مسیر ورودی و یک مسیر خروجی ایجاد خواهد شد که آب وارد کلرزن شود و سپس از آن خارج شود. این نوع کلرزن نیز بیشتر برای استخر های قدیمی مورد استفاده قرار میگیرند، زیرا محدودیت هایی در سیستم لوله کشی وجود خواهد داشت.

کلرزن نمکی

در این نوع دستگاه کلرزن استخر، از نمک برای تصفیه استخر مورد نظر استفاده می شود. در این روش، آب وارد سل کلرزن می شود و به وسیله برق، به هیدروژن و هیپوکلریک اسید، تجزیه خواهد شد و این دو ماده نیز باعث می شوند تا آب استخر تصفیه شود. کلر به دست آمده با استفاده از کلرزن نمکی، بسیار سالم تر از انواع دیگر کلر می باشد و به همین دلیل نیز این دستگاه برای سلامت انسان مناسب تر است.

روش کار این سیستم نیز به صورت inline می باشد و خبر بد این است که اگر از سیستم های قدیمی برای تصفیه استخر استفاده می کنید و یا استخر شما دارای سیستم لوله کشی نیست، استفاده از این روش برای شما ممکن نخواهد بود.

کلرزن اتوماتیک (خودکار)

این دستگاه کلرزنی، همانطور که قبل تر نیز اشاره کردیم، جزو پیشرفته ترین سیستم های تصفیه استخر می باشد. کلرزن خودکار می تواند مقدار کلر موجود در آب را اندازه گیری کند و در صورت نیاز، به آب کلر اضافه کند. با اینکه عملکرد بسیار ساده ای دارند، اما قیمت کلرزن اتوماتیک نسبت به نمونه های دیگر بالاتر است. همچنین نصب نوع کلرزن در سیستم های جدید انجام میگیرد و معمولا در سیستم های قدیم، عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهند.

کلرزن خودکار

قیمت کلرزن

قیمت کلرزن می تواند به موارد مختلفی بستگی داشته باشد. اگر توضیحات بالا را مطالعه کرده باشید، به صورت تقریبی قیمت کلرزن به راحتی برای شما قابل درک است. قیمت محصولات مورد نظر، به موارد مختلفی بستگی دارد که یکی از انواع نوع کلرزن می باشد که تاثیر اصلی را بر روی قیمت محصول خواهد گذاشت، شما می توانید لیست قیمت انواع کلرزن را در بالای همین متن مشاهده کنید.

راهنمای خرید کلرزن استخر

در زمان خرید کلرزن، باید به برخی از موارد دقت داشته باشید:

  1. ابعاد استخر: شما می توانید از انواع کلرزن استفاده کنید، اما ممکن است عملکرد دستگاه های مختلف در ابعاد یا حجم آب های مختلف، با یکدیگر متفاوت باشند. همچنین در نظر داشته باشید. برخی از مدل های کلرزن برای استخر هایی با حجم بالا مناسب نیستند، به همین دلیل نیز باید دستگاه های مختلف را بشناسید تا انتخاب درستی در زمان خرید کلرزن استخر داشته باشید.
  2. سیستم لوله کشی: در بخش دوم، باید سیستم لوله کشی و تصفیه استخر خود را بشناسید تا بتوانید کلرزن مناسب را انتخاب کنید. برای مثال در صورتی که استخر شما فاقد سیستم تصفیه و لوله کشی باشد، نمی توانید از کلرزن خطی استفاده کنید. زیرا این دستگاه ها، باید به سیستم لوله کشی استخر متصل شوند.

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد انتخاب کلرزن استخر، می توانید با کارشناسان آچارسی در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

نصب و راه اندازی کلرزن

راه اندازی کلرزن ها در برخی از انواع این دستگاه ها بسیار ساده است و در برخی دیگر نیز پیچیدگی های خاص خود را دارد. به طور مثال کلرزن شناور، به سادگی در داخل استخر قرار میگیرد و هر فردی می توانید نصب و راه اندازی این کلرزن را انجام دهد.

قیمت کلرزن

این در حالی است که کلرزن های خطی و یا کلرزن های اتوماتیک، باید با سیستم لوله کشی استخر یکپارچه شوند تا عملکرد درستی داشته باشند و این کار باید توسط لوله کش متخصص انجام بگیرد. بهترین جا برای نصب کلرزن، قبل از رسیدن آب به منبع استخر می باشد. بهتر است تا کلرزن را بعد از تمامی تجهیزات نصب کنید تا آخرین قطعه در این مسیر باشد.  برای نصب دستگاه تزریق کلر استخر، می توانید با تیم آچارسی در تماس باشید.